A sertés a magyar konyhában javarészt sós-borsos-fokhagymás ízvilágot jelent - hát itt most szembesülhetünk egy üdítő kivétellel! A texasi sertés barbecue ugyanis egyszerre édes és savanykás ízvilágú, valamint olyan porhanyós, olyan omlós, amihez foghatót még biztos nem láttunk! Tökéletes vendégváró és ünnepi étel. Lássunk is hozzá!
Mire lesz szükségünk?
1,5 jó minőségű sertéshús: tarja, karaj, szűzpecsenye, vagy oldalas - amit a legjobban szeretünk. 2,5 dl jó minőségű almaecet (a mézes almaecet is tökéletes), 2 citrom leve és héja, egy nagyobb narancs leve és héja, 2 gerezd kisebb fokhagyma, 1 evőkanál őrölt bors, 1 kávéskanál tabasco szósz, 3 teáskanál ketchup, 2 teáskanál barna cukor és dijoni mustár, ízlés szerinti mennyiségben Cayenne bors és só.
Hogy fogjunk hozzá?
Fogjunk egy nagyobb edényt, és keverjük össze benne a pác hozzávalóit. A citromok és a narancs héját reszeljük le, préseljük ki a levüket, tegyük mellé az ecetet, egy adag cukrot, a borsot és a tabasco szószt, valamint minél apróbbra vágva a fokhagymát. Nagyon fontos, hogy ebben a lépésben só még nem kerülhet a húsra!
A pác egész húsokhoz és szeletekhez is alkalmazható, nagyjából 1 és 1,5 kg közötti mennyiségű sertéshez elegendő. Nagyon fontos, hogy miután beletettük a páclébe a húst/hússzeleteket, a pác teljesen lepje el az egészet, egyik fele se lógjon ki belőle. A pácoláshoz egy zárható fedelű dobozt használjunk, és egy bő teljes éjszakán át (10-12 óra) legalább pácoljuk a sertést - ha több ideig pácoljuk, az nem gond.
Sütés előtt vegyük ki a húsokat a pácléből, és csöpögtessük le őket. A páclét tegyük félre, később még fontos szerepe lesz (semmiképp ne öntsük ki!). 140 fokra előmelegített sütőben, tepsiben kezdhetjük sütni őket. Kezdetnek két órán át kell sütni a húst, egy óra elteltével sózzuk meg a húsokat.
A sütés közben egy edényben forraljuk be a páclét, alacsony lángon. Szűrjük le apró lyukú szűrővel az egészet (bármilyen szűrő megfelel, amivel mondjuk egy húslevest szűrnénk), majd a tiszta levet öntsük vissza az edénybe. Keverjük el benne a 3 teáskanál ketchupot, a dijoni mustárt, a barna cukor másik felét, és egy kevés sót ízlés szerint, valamint egy kevés cayenne borsot - attól függően, mennyire szeretnénk csípősre a végeredményt. Nagyjából 15 percig kell forralni, amíg egészen sűrű szósz nem lesz belőle, ekkor tegyük félre.
Ha letelt a sütés második órája is, ismét megfordítjuk a húsokat, majd a felső oldalukat is megsózzuk, és 180 fokra tekerjük a sütőt. Ezen a hőmérsékleten 40 percig kell sütni a sertést, húsz perc után megfordítva a szeleteket.
Ezután bekenjük a húsok tetejét a már elkészített szósszal, és még kb. 8-10 percig sütjük őket, majd utána a másik felüket is bekenjük, és ismét 8-10 percig sütjük a húsokat. Akkor jó a hús, ha villával szét lehet szedni. A végeredmény egy nagyon ízletes, nagyon porhanyós, isteni ízvilágú húskülönlegesség. Köretnek valamilyen krumplit, vagy sült zöldségeket javasolunk.
Vas Zsolt, a SPAR hússzakértőjének tanácsa
A barbecue valójában egy sütési mód, a grillezéshez hasonlóan, de kevesen tudják a kettő közötti különbséget. Ha grillezünk a húst közvetlenül, magas hőmérsékleten, kevés füst mellett, viszonylag rövidebb ideig sütjük,míg a barbecue a hús lassú, alacsonyabb hőfokon (100-120 °C), nagyobb füsttel járó, hosszú ideig tartó sütését jelenti.